Kontakti
Adrese:
Vecmīlgrāvja
5. līnija, 26

Jūras Medicīnas centra Vecmīlgrāvja slimnīca:
Tālrunis:
27586524
67586524:
Fakss:
67577348:

Vēsture

Minesotas programma radās ASV Minesotas štatā Heizeldenas klīnikā 20. gadsimta 50-tajos gados, par pamatu ņemot Anonīmo Alkoholiķu personīgās atveseļošanās Divpadsmit soļu programmu. Šī programma balstās uz ASV un citu attīstīto valstu pēdējo 70 gadu pieredzi atkarīgo pacientu ārstēšanā un pašlaik, praktiski jebkurā pasaules valstī, pacientiem tāda veida palīdzība tiek piedāvāta.

Latvijas Republikā Minesotas 12 soļu programma funkcionē no 1990. gada. Valstī ar šīs programmas palīdzību ir aktivizējusies AA, AN, ALANON (anonīmo alkoholiķu, anonīmo narkomānu, anonīmo azartspēlētaju un ģimenes atbalsta grupas). Šī programma piesaista arī  pacientus ar augstāku sociālo statusu ( tādus, kuriem ir saglabātas ģimenes, ir darbs, stāvoklis sabiedrībā). Šī daļa pacientu agrāk pēc palīdzības vērsās ļoti reti, vai nevērsās nemaz.

Speciālisti Latvijā ar šo programmu pirmo reizi iepazinās 1989. gadā, bet pirmo ārstēšanas nodaļu atvēra 1990. gadā.

Šobrīd Latvijā ir 3 Minesotas programmas nodaļas – divas Rīgā: Narkoloģijas valsts aģentūra un SIA „Akrona” un viena Jelgavā – narkoloģijas slimnīcā.

Latvijā Minesotas programma funkcionē no 1990.gada, kad kolēģi no ASV Latvijā apmācīja personālu un trīs ārsti no Latvijas (tai skaitā divi no pašlaik esošās SIA Akrona 12) apguva šo metodi ASV.

Šī programmas tehnoloģija ir Latvijā sertificēta. Zinātniskie pētījumi visā pasaulē pierāda šīs tehnoloģijas augstu efektivitāti atkarīgo pacientu ārstēšanā.

Līdz 1996.gadam šī programma tika realizēta valsts narkoloģiskās slimnīcas paspārnē. Tā kā ASV un Zviedrijas kolēģu pētījumi liecināja, ka funkcionējot kā valsts klīnikas sastāvdaļai, nebija iespējams maksimāli nodrošināt pacientu anonimitāti, tāpēc kopš 1996.gada Akrona 12 strādā patstāvīgi un ir sertificēta medicīnas iestāde.

Visi Akrona 12 darbinieki ir pieredzes bagāti un augsti kvalificēti speciālisti – ārsti, narkologi, psihiatri, psihologi, sociālie darbinieki, kā arī atkarīgie, kas dzīvo skaidrā pateicoties programmai jau daudzus gadus un ir speciāli apmācīti, lai palīdzētu citiem atkarīgajiem programmas ietvaros. Personāls ir guvis izglītību un ceļ kvalifikāciju tādās valstīs kā ASV, Kanāda, Zviedrija, Polija, Somija. Neatsveramu ieguldījumu personāla izglītošanā veikuši tādi augsta līmeņa eksperti atkarības terapijas jomā kā Ināra Erdmane no Zviedrijas un Māris Ķirsons no Kanādas.

No 2003.gada Akrona 12 speciālisti paši veic apmācības sadarbības partneru personālam atkarības problēmu identifikācijā, motivācijā, Minesotas programmas pamatproncipos.

Līdz 2009.gadam šo ārstniecības programmu Akronā 12 saņēmuši vairāk kā 2000 pacienti ar alkohola, narkotiku, azartspēļu un datoratkarību, kā arī toksikomāniju.

No 1991.-1998.gadam Akrona 12 piedalījās starptautiskā atbalsta projektā ar zviedru klīniku „Lindormsne”. Esam piedalījušies arī starptautiskā projektā Veselavas pagasta atkarības problēmu izglītībā Latvijā un Kanādā 2003.gadā.

No 2004.gada sadarbības līguma ietvaros Akrona 12 ļoti veiksmīgi ārstēja Valsts Probācijas dienesta uzraudzībā esošos klientus ar atkarības problēmām.

Kopš 2009.gada Akrona 12 sāka realizēt ārstēšanas programmu nepilngadīgajiem.