Kontakti
Adrese:
Vecmīlgrāvja
5. līnija, 26

Jūras Medicīnas centra Vecmīlgrāvja slimnīca:
Tālrunis:
27586524
67586524:
Fakss:
67577348:

Jautājumi un atbildes

Jautājums:

Mana sieva ir alkoholiķe, bez medicīniskas iejaukšanās nevar beigt dzert. Visa ārstēšanās beidzās ar dažu dienu pavadīšanu slimnīcā pie sistēmas. Paiet nedēļa un alkoholisma problēmas sāk noliegt, vēl pēc dažām nedēļām sāk iedzert, un tas ir tikai laika jautājums, kad jāved uz slimnīcu, lai pārtrauktu kārtējo plostu. Esmu runājis vairākās vietās nopietnāku ārstēšanos, bet nekur to nevar apvienot ar detoksikāciju. Vai jūsu iestādē var vest cilvēku, kas ir piedzēries? Kādi varētu būt risinājumi?

Atbilde:

Lai iestātos mūsu klīnikā pacientam jābūt skaidrā, ar vēlmi risināt atkarības problēmu. Jūsu gadījumā būtu vēlams komplekss ārstniecības plāns. Mūsu klīnikai ir sadarbības partneri – narkologi (skatīt http://www.akrona12.lv/lv/partneri/narkologi ). Ja pacients ir alkohola vai narkotisko vielu reibumā, tad viņu var ievietot Detoksikācijas nodaļā, kur palīdzēs pārtraukt alkohola vai narkotiku lietošanas procesu. Nākošais solis būtu 7 dienas Motivācijas programma, kur palīdzētu pieņemt lēmumu par ārstniecības turpināšanu. Vairāk par Motivācijas programmu skatīt http://www.akrona12.lv/lv/par-mums/motivacija . Pēc šīs programmas sekotu 28 dienas Minesotas programma, sīkāk skatīt http://www.akrona12.lv/lv/par-mums/minesotas-programma .

Lai īstenotu šādu vai līdzīgu atveseļošanās plānu, tas jāskaņo mūsu klīnikā. Arī mums ir rinda, lai iestātos Minesotas programmā. Kamēr pacients atradīsies Detoksikācijas nodaļā un Motivācijas programmā pienāks rinda sākt Minesotas programmu.

Jautājums:

Cik maksā Jūsu pakalpojumi?

Atbilde:

Pakalpojumu izcenojumi skatāmi mūsu mājas lapā nodaļā Akrona 12 – cenas http://www.akrona12.lv/lv/par-mums/cenas . Valsts apmaksā tikai alkohola un narkotiku atkarības ārstēšanas pakalpojumus. Valsts neapmaksā azartspēļu atkarības, seksuālās atkarības, datoratkarības un citu atkarību ārstēšanu.

Jautājums:

Cik ilgu garantiju dodiet? Līdz šim esmu kodējies, deva 5 gadu garantiju, bet pēc pus gada sāku dzert.

Atbilde:

Atkarība ir hroniska slimība, tas nozīmē, ka nav izārstējama. Mēs varam palīdzēt izprast savu slimību un iemācīties dzīvot pilnvērtīgu dzīvi nelietojot alkoholu vai citu atkarības izraisītāju. Pacienta izredzes iemācīties dzīvot bez atkarību izraisītāja atkarīgas no daudziem faktoriem. Galvenokārt no paša atkarīgā, cik atklāts viņš spēj būt un kā spēj pieņemt palīdzību. Atkarību, atšķirībā no citām saslimšanām, pavada paša slimības noliegums. Neskatoties uz to, ka attīstītajās valstīs Minesotas programma ir atzīta par visefektīgāko palīdzību atkarīgajiem, ir pacienti, kas atsāk atkarības izraisošās vielas lietošanu. Minesotas programma ir tikai pats skaidrās dzīves sākums. Ja pēc programmas beigšanas nesekos tālāka rīcība, rezultāti izpaliks. Minesotas programmu varētu salīdzināt ar autovadītāja kursiem, kas iemāca satiksmes noteikumus un kā vadīt automašīnu, bet nedod garantiju, ka autovadītājs neizraisīs avāriju. Pateicoties šai programmai daudzi tūkstoši Latvijas atkarīgo un daudzi miljoni citu valstu iedzīvotāji iemācījušies dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.  

Jautājums:

Vai jūs strādājiet arī ar līdzatkarīgajiem?

Atbilde:

Minesotas programmā ietilpst darbs ar visu atkarīgā pacienta ģimeni – pārrunas, konsultācijas un ģimenes terapija. Akrona 12 piedāvā konsultācijas un terapeitiskās nodarbības līdzatkarīgajiem, kas palīdz izprast problēmu. Tiek piedāvāta atveseļošanās plāna sastādīšana.

Jautājums:

Cik ilgi man vajadzēs atturēties no alkohola, lai varētu normāli iedzert?

Atbilde:

Diemžēl alkoholisms nav izārstējams. Alkoholiķis nekad nespēs kontrolēt savu dzeršanu. Alkoholiķis var iemācīties nedzert alkoholu, bet nevar iemācīties mēreni dzert.

Jautājums:

Vai varu pie Jums vest savu vīru, ja viņš noliedz, ka ir problēmas?

Atbilde:

Jā. Minesotas un Motivācijas programmās palīdz atkarīgajiem izprast savu slimību un ceļu, kā izkļūt no atkarības lamatām. Šī programma nav piespiedu ārstēšana, tātad, nepieciešama pacienta piekrišana.

Jautājums:

Vai iespējams palīdzēt azartspēļu atkarīgajiem, cik liela varbūtība, ka vairāk nespēlēs azartspēles, kādi ir statistika?

Atbilde:

Mēs palīdzam azartspēļu atkarīgajiem izprast savu slimību un izkļūt no atkarības lamatām – iemācīties dzīvot pilnvērtīgu dzīvi bez azartspēlēm.

Šī metode atzīta par visefektīgāko, bet ir arī tādi, kas atgriežas pie atkarību izraisošā procesa. Parasti tas notiek tad, kad pēc programmas neseko tālāka rīcība – darbs ar sevi un atbalsta grupu apmeklējumi. Lai uzlabotu atveseļošanās izredzes, programmas laikā tiek izstrādāts atveseļošanās plāns un piedāvātas pēc ārstēšanās nodarbības.

Latvijā nav veikta azartspēļu atkarīgo pacientu atveseļošanās statistika. Kā rāda ASV un Rietumeiropas valstu pieredze, 30% nekad neatsāk azartspēles, 30% dzīvo bez azartspēlēm, bet pēc programmas beigšanas bijuši recidīvi (azartspēļu atsākšana), 30% nespēj atturēties no azartspēlēm, bet arī viņiem ir lielākas izredzes atveseļoties, jo ir zināšanas par savu slimību un iespējamajiem risinājumiem. Pieejamā statistika rāda, ka divām trešdaļām azartspēļu atkarīgo pacientu ar programmas palīdzību izdodas pārtraukt atkarību izraisošo nodarbi – azartspēles.

Galvenais iemesls, kas traucē atveseļoties ir atkarības slimības īpatnība – savas slimības noliegums.

Jautājums:

Kāda garantija, ka par manu atkarību neviens neuzzinās?

Atbilde:

  1. Ja Jūsu ārstēšanos apmaksā valsts, tad jūsu datu neizpaušanu aizsargā likums un atbildīgās amatpersonas. Informācija par ārstēšanos ir konfidenciāla, ārstniecības iestāde to izsniedz tikai likumā paredzētajos gadījumos.
  2. Ja Jūs pats pilnībā apmaksājiet ārstēšanās izdevumus, tad par ārstēšanos netiek sniegtas nekādas ziņas. Izņemot gadījumus, kad pašam pacientam tas nepieciešams, piemēram, izziņa tiesai.

Jautājums:

Manam dēlam ir 14 gadi, viņš lieto heroīnu, cik maksās, lai viņu izārstētu?

Atbilde:

Tas nav tik vienkārši, nauda nav noteicošais faktors ārstniecības procesā. Lai strādātu ar 14 gadu vecu jaunieti, nepieciešams ļoti sarežģīts un ilgstošs darbs ar visu ģimeni. Tiek meklēti narkotiku lietošanas cēloņi un piedāvāti iespējami labākie risinājumi. Parasti nepietiek tikai ar pusaudža uzvedības korekciju. Katrs gadījums tiek skatīts individuāli un iespējamie risinājumi ir atšķirīgi un sākotnēji nav pilnībā prognozējami.

Ļoti labi, ka interesējaties par bērna atveseļošanās iespējām, jo bez augsti kvalificētas profesionālas palīdzības situācija neuzlabosies. Jo ātrāk meklēsiet palīdzību, jo lielākas atveseļošanās iespējas.

Jautājums:

Vai tā taisnība,  ja ārstēšos no alkoholisma, tad nevarēšu iziet šoferu medicīnisko komisiju?

Atbilde:

Nav taisnība. Autovadītāja medicīnisko komisiju Jūs nevarēsiet iziet, ja būsiet reģistrēts kā alkoholiķis un turpināsiet lietot alkoholu.